CAMP USA

CAMP USA

Jako spoustu studentů jsem ani já neodolala možnosti strávit léto prací v zahraničí. Pro nás studenty existuje mnoho programů, všechny jsou lákavé a je těžké si mezi nimi vybrat. Pro mě to naštěstí bylo docela rychlé a snadné rozhodnutí  – kamarádka mi vyprávěla o svém létě v USA v rámci programu Work and Travel a tím ve mně zažhnula první jiskru.

Kontaktovala jsem Student Agency, abych se dozvěděla o programu více, a zároveň jsem podrobila kamarádku křížovému výslechu, abych měla co nejvíce informací. Nakonec jsem získala dostatek podkladů  (kéž bych s takovým zápalem sbírala data pro seminárky) a učinila jsem finální rozhodnutí – program Work and Travel byl mimo mé finanční možnosti.

Ovšem ve Studentovi mi pohotově nabídli program Camp USA, v rámci kterého pracujete pouze v kempech, kterých je v Americe požehnaně (i spousta různých druhů). Můžete pracovat buď jako support staff (uklízení, kuchyně), nebo jako counselor (máte na starost děti). Velikou výhodou je, že kemp vám platí, oproti programu Work and Travel, ubytování i stravu. Pověděla jsem o tomto programu svému sponzorovi (samozřejmě, že mám zbytečných čtyřicet táců, ale chtěla jsem do svého dobrodružství zapojit i další lidi) a ten souhlasil. Pojďme si nyní říci, co nás smrtelníky čeká, pokud se rozhodneme a seženeme finance.

Když si vyberete, na jakou pozici se chcete hlásit (já se hlásila na support staff), spustí se kolotoč obíhání, shánění, potvrzování, placení – zkrátka zařizování milovaného papírování. Měli byste svůj životopis a motivační dopis vyšperkovat a zaměřit na danou pozici, na kterou se hlásíte. Vyzdvihněte své zkušenosti v daném oboru. To nicméně potvrdí i doporučení od zaměstnavatele. Čekají vás ovšem další dokumenty, zkontrolujte si platnost pasu, či si pořiďte nový – pas může celý proces zpomalit, pokud si ho musíte vyřídit.

CO TEDY KONKRÉTNĚ POTŘEBUJI?

Nejlepší bude, když vám popíšu, co vše jsem musela doložit při registraci já.

  • potvrzení o studiu, motivační dopis, životopis, potvrzení od lékaře
  • 2 doporučení (zaměstnavatel a třídní učitel např.)
  • potvrzení o schopnostech a dovednostech hodících se pro support staff či counselora (dotazník, kde např. moje vedoucí z řeznictví potvrdila, že umím pracovat s nožem v ruce…)
  • krátké video, kde jsem o sobě sdělila základní informace (dobrovolné)
  • pas, mezinárodní řidičák (řidičák jsem při registraci nepřikládala, ale určitě si jej také vyřiďte)

Veškerá doporučení si má agentura ověřila telefonicky. V momentě, kdy jsem měla vše potřebné vyřízené, došla jsem do agentury v Českých Budějovicích a spolu s předložením dokumentů jsem i zaplatila necelých 13 tisíc korun. Ještě jsem v kanceláři musela vyplnit anglicky dotazník a podstoupit interview v angličtině, aby si ověřili moji úroveň.

CHCETE MĚ?

Následuje založení vašeho profilu na internetu americké agentury, která nabírá pracovníky z celého světa prostřednictvím společností v dané zemi. Profil vyplníte, dojde ke schválení a následně je zveřejněn, aby si ho majitelé kempu mohli prohlédnout během hledání nových posil. Poté směle čekáte a každý den kontrolujete e-mail, jestli si vás už někdo vybral. Já jsem na nabídku práce čekala asi měsíc a v momentě, kdy jsem ji objevila v mailu, o tom věděla asi celá kolej.

Když vás kontaktuje ředitel kempu, následuje skype pohovor, kde si vás trošku proklepne a popíše vám, jak to u nich chodí. Není se čeho bát, pro mne to byl milý rozhovor, ale je třeba se připravit – sepsat si např. pár otázek, na které se ředitele chcete zeptat, abyste nevypadali jako naprostí ignoranti. Jakmile máte zajištěnou práci, začne vyřizování víza. Nejdříve obdržíte formulář DS-2019, se kterým nakráčíte na americkou ambasádu v Praze. Na ambasádu se objednáte na internetu po strávení několika hodin u dotazníku, kde vám pokládají samé lepší otázky. „Máte ve svém okolí teroristu?“ „Používáte drogy?“ „Jste mentálně v pořádku?“ Ale jistě, mezi mé nejbližší přátele se řadil bin Ládin, společně jsme ujížděli na kokainu a mentálně se necítím v pořádku, ale to vám přeci nebudu přiznávat. Tip pro brýlovce jako jsem já – přineste si průkazovou fotku, kde jste bez nich.

Pokud vízum obdržíte, na nic neváhejte, kupujte letenku a užívejte si léto!

NĚCO NAVÍC

Nevím, jak teď program Camp USA bude fungovat konkrétně u Student Agency, ale rozhodně to není jediná agentura, na kterou se můžete obrátit. Pokud vás tento program zaujal, udělejte si průzkum, kdo všechno vás může do USA dostat. Já například letos vycestuju na to samé místo se slovenskou agenturou.

Pro zajímavost přikládám odkaz na webové stránky mého kempu a zveřejním i nějaké fotečky, abyste získali lepší přehled z konkrétního příkladu.

webové stránky: http://www.covewoodlodge.com/

Já a moji kolegové (spolubydlící, kamarádi)

Na výletě s dětmi jako záskok

Sdílejte:
Facebook
Google+
Twitter
YouTube
Instagram

O autorovi

Kristýna Zadinová
Kristýna Zadinová
Jmenuji se Kristýna Zadinová a kdysi dávno jsem psala. Ráda a hodně. Teď se snažím k tomuto koníčku najít cestu zpět v podobě krátkých článků. Vedle toho studuji vysokou školu a snažím se malými krůčky jít za svými sny. Na prvním místě je pro mě rodina a přátelé, což jsou moje dva opěrné body.

Nezapomněli jste na něco?