SÍLA FACEBOOKU

SÍLA FACEBOOKU

Facebook je fenomén. Facebook je styl, měřítko, služebník i odraz dnešní doby. Má mnoho příznivců i odpůrců.

Všichni jsme si někdy přáli podívat se druhým lidem do hlavy, abychom pochopili jejich myšlenkové pochody, proč něco řekli, či udělali. Mě by například velmi zajímalo, co proběhlo v mozku zakladatele jedné z největších sociálních sítí na světě, Marka Zuckerberga. Kdy, a jak, se mu začala v hlavě rodit tato myšlenka a jestli si se svými spolužáky tenkrát uvědomovali, že se zapíšou do dějin.

Lidé k Facebooku přistupují jako k vítanému pomocníkovi, který nám usnadňuje komunikaci a sdílení zážitků a vzpomínek. Celkově v lidech vzrostla touha se pochlubit ostatním se svým životem a vzrostl také pocit, že konečně tento život někoho zajímá – naše „přátele“. Těchto lidí se na světě pohybuje přes dvě miliardy a jejich počty dle statistik rostou – ovšem vše má své hranice. Vedle Facebooku je řada dalších aplikací, skrze které si můžeme pohodlně dopisovat, s kým chceme. Například WhatsApp. Přednost pro zveřejňování fotografií uživatelé nyní raději dávají Instagramu. Ale tyhle dvě aplikace Facebooku asi nevadí, když je vlastní.

Facebook řídí náš život. Bez něj jsme ztraceni – není divu, udělali jsme z něj spojku se světem. A je to perfektní, život se usnadnil, všichni víme o všech všechno, ale samozřejmě si své soukromí hlídáme. Moc dobře víme, kdo nás sleduje. Co internet schvátí, nikdy nenavrátí a nevíme, co se stává s informacemi, které o nás nasbírá. Jen tušíme. Pohoršuje nás to tak na pět minut. Všichni i víme, jak jsme závislí. Piješ? Jdi se léčit. Bereš drogy? Jdi se léčit. Jsi gambler? Dělej s tím něco. Trávíš denně na sociálních sítích 12 hodin? To se zbytek dne musíš nudit.

Pamatujete si, jak se dříve děti smály ostatním dětem, když neměly mobil (což stále přetrvává, s rozdílem vývoje, kterým telefony prošly). Čemu dalšímu se smějí teď? V čem se předhánějí? Kdo z nich je větší rebel, když se zaregistruje na Facebook a nebylo mu ještě třináct let a rodiče o tom neví? Opravdu se Facebook snaží chránit tyto děti od svých bran, nebo je to jen přetvářka pro společnost, aby nevypadal špatně a ve skutečnosti si mne ruce jako Mr. Burns ze Simpsonových?

Facebook má své výhody a to musí uznat i odpůrci jako já, kteří ho nemají rádi, a stejně ho používají. Možná nás tohle činí horšími než ty, kteří mu holdují. Ale pokud si chceme zachovat i ty opravdové přátele, co jiného nám zbývá. Jasně, taky mě baví si číst ty různé sarkastické příspěvky, koukat se na zeď, občas někoho šmírovat, využívat spolujízdu. Jsem taky jen člověk.

Facebook je skvělým místem pro reklamy a podnikání, má ho každý a šance, že zrovna váš produkt či službu zde někdo uvidí, je obrovská.

Nesmíme opomenout hrdiny, kteří odolali a odolávají kouzlu dnešních lákadel (tlaku, chcete-li) a dokáží bez nich žít plnohodnotný život bez rizika, že by o něco (někoho) přišli. Tito lidé si Facebook, a další sítě, buď nikdy nepořídili a nebo byli již tak pobouřeni, že sebrali v sobě všechny síly, a Facebook si zrušili – byť jen v mobilu, nebo napořád. Troufám si říci, že těmto lidem se žije svobodněji než zbytku stáda.

Když se vrátím ke svému pohledu na věc, říkám si, jak se asi dřív lidé museli dívat na vynález auta. Určitě bylo plno lidí s názorem podobným, jako mám já nyní ohledně sociálních sítí. A hle, automobily tu jsou stále a jak nám slouží. Mě jen občas děsí, jak se z některých, zprvu neškodných, služebníků a pomocníků, stávají páni.

Facebook je Big Brother, před nímž varoval už George Orwell v minulém století.

Sdílejte:
Facebook
Google+
Twitter
YouTube
Instagram

O autorovi

Kristýna Zadinová
Kristýna Zadinová
Jmenuji se Kristýna Zadinová a kdysi dávno jsem psala. Ráda a hodně. Teď se snažím k tomuto koníčku najít cestu zpět v podobě krátkých článků. Vedle toho studuji vysokou školu a snažím se malými krůčky jít za svými sny. Na prvním místě je pro mě rodina a přátelé, což jsou moje dva opěrné body.

Nezapomněli jste na něco?