JAK TRÉNOVAT SOUSTŘEDĚNÍ?

JAK TRÉNOVAT SOUSTŘEDĚNÍ?

Jak podpořit soustředění? Jak se rychleji a efektivněji něco naučit? Jsem si jistá, že máte svůj unikátní způsob, jak se něco učíte, ale nezapomněli jste na něco? Mnoho lidí opomíjí důležitost koncentrace. Čím déle a čím více jsme schopni se soustředit, tím lépe a rychleji se dokážeme něco naučit a zapamatovat. Abychom byli schopni zvládat každodenní starosti, musíme tuto dovednost neustále rozvíjet a udržovat, neboť je velmi lehké se nechat rozptýlit. Zvláště když se člověk snaží utíkat od méně zábavných věcí k těm více zábavným. Je dokázáno, že se člověk dokáže průměrně soustředit pouhých 11 minut, což je neuvěřitelně málo například oproti doktorům, kteří se na operačních sálech musí soustředit po dobu několika hodin, pokud se nechtějí stát patology či řezníky. Zde je několik tipů, jak ovládnut umění koncentrace:

1. Nakopněte svůj mozek – před každým učením, před vším, co vyžaduje pozornost a soustředěnost se snažte rozproudit váš mozek. Například se začněte učit žonglovat, váš mozek bude pracovat efektivněji, neboť žonglování pomáhá k propojení hemisfér. Tomuto účelu může pomoci i Rubikova kostka a jiné hlavolamy. Můžete najít i jiné praktiky, které vás pomohou nastartovat před učením, fantazii se meze nekladou. Více v článku „Posilujeme myšlení“.

2. Správné prostředí – základem je klidné prostředí, které na vás působí dobře. Rozhodně si nevybírejte na práci a učení postel, která vás spíše utlumí a uspí, zkuste to třeba u stolu 😊. Rovněž se snažte netvořit si ze svého domova pracovní místo. Váš domov je prostor, kam se rádi vracíte a kde relaxujete. Pokud si z toho vytvoříte vlastní kancelář, už nikdy na vás nebude působit tak relaxačně a váš „návrat domů“ už nebude nikdy tak uklidňující.

3. Meditace – každý den věnujte několik minut meditaci, vaší koncentraci to rozhodně neublíží, naopak. Můžete si pomoci meditací pomocí dechu. Prostě se soustřeďte na každý nádech a výdech. Pokud vás něco odtrhne od práce, pak si běžte na pár minut zameditovat a zase se k práci vraťte. Nezapomeňte vašemu mozku dopřát dostatek kyslíku.

4. Zdravý životní styl – správná strava a pravidelné cvičení jsou velmi důležité, bohužel ale i velmi podceňované. Neberte je na lehkou váhu a zaměřte se na to, co jíte a kolik pohybu vašemu tělu dopřáváte. Malé cvičení před prací pomůže k lepšímu okysličení mozku.

5. Odpočinek – pro zdravou mysl je důležitý odpočinek, nejdůležitější ze všech. Vaše mysl nebude klidná bez dostatku spánku a odpočinku a nebude ani žádná koncentrace. Snažte se dopřát vašemu tělu rytmus a choďte spát ve stejnou dobu. Nezapomeňte, že i příliš dlouhý spánek škodí a pomůže pouze k lenivosti. Váš mozek si zaslouží pauzu, pokud se musíte soustředit delší dobu, tak si vaši práci naplánujte tak, abyste mohli zapojit i patřičný odpočinek. Například si dopřejte menší odpočinek každou hodinu, čímž si zajistíte maximální výkon.

Neopomíjejte těchto 5 kroků a zaměřte se na ně. Brzy poznáte progresy a bude se vám lépe pracovat, učit se a řešit složité problémy bez mrknutí oka.

Sdílejte:
Facebook
Google+
Twitter
YouTube
Instagram

O autorovi

Michaela Šimonová
Michaela Šimonová
Jmenuji se Michaela Šimonová a svůj život se snažím žít naplno. Miluji cestování a jednou bych ráda procestovala celý svět. Každý den se snažím o osobní rozvoj - vystupovat ze své komfortní zóny, číst vzdělávací knihy, učit se cizím jazykům a sportovat. Ráda poznávám nové kultury, vařím, učím se novým dovednostem a cvičím mého psa.
Mým snem je jednou navštívit Machu Pitchu a stát se polyglotem – momentálně se učím anglicky, německy, španělsky a rusky.

Nezapomněli jste na něco?