KRYPTOMĚNY – PROČ JE O NĚ TAKOVÝ ZÁJEM?

KRYPTOMĚNY – PROČ JE O NĚ TAKOVÝ ZÁJEM?

Světem hýbou kryptoměny, tedy měny virtuální neboli digitální, prostě takové, které existují jen v elektronické podobě.

A přestože nejsou ničím kryty a jejich cena je ovlivněna jen poptávkou a nabídkou, je o ně stále větší zájem. Důvody? V první řadě je to decentralizace. Žádnou z kryptoměn nekontrolují ani neovlivňují vlády, banky ani mocní jednotlivci, nepodléhají inflaci a nedají se padělat. Zajímavé jsou i proto, že na rozdíl od převodů přes banky, jsou v případě kryptoměn transakce levné, rychlé a nonstop

Jak fungují kryptoměny

Všechno, co se s kryptoměnami děje, ovlivňuje a kontroluje pouze P2P (peer to peer = klient – klient) síť uživatelů a těžařů (mineři). Těžaři jsou ti uživatelé, kteří zajišťují rychlé zpracování transakcí a jejich zařazení do blockchainu. Ve chvíli, kdy ji schválí a zařadí do bloku, je transakce nevratná, nedá se zrušit.

Historie všech převodů se uchovává, takže v každé době je možné zjistit, kdo je majitelem konkrétní mince. Každá má totiž svůj specifický kód – řetězec znaků tvořící internetovou adresu, podle něhož se dá identifikovat. A protože je tato adresa zašifrovaná a tedy neprolomitelná, odtud vznikl výraz kryptoměna.

Kompletní přehled o historii transakcí zajišťuje technologie Blockchain, kterou si můžete představit jako nesmazatelnou a nepřepisovatelnou účetní knihu. Co se do ní vyryje, zůstane tam navždy. Právě transparentnost je další z vítaných vlastností virtuálních měn. A ještě jeden fakt pomáhá jejich rostoucí popularitě: všechny transakce jsou naprosto anonymní.

Směnárny, burzy a peněženky na kryptoměny

Pokud máte zájem o investici do některé z digitálních měn, nejjednodušší cesta k nim je asi přes směnárny a burzy. Na bitcoiny už v Čechách existují i bankomaty. V každém případě ve chvíli, kdy se chcete stát majiteli prvních mincí jakékoliv virtuální měny, potřebujete místo, kde si je budete schraňovat.

Takovým místem – virtuálním účtem, je peněženka (wallet). Ta může být online nebo hardwarová, která je asi praktičtější a bezpečnější. Například Trezor je multifunkční řešení pro většinu kryptoměn a pro svou jednoduchost je oblíbená i mezi začátečníky.

Bitcoin byl první, dnes je přes 700 kryptoměn

Začalo to v r.2008, kdy programátor (nebo skupina) s pseudonymem Satoshi Nakamoto vytvořil bitcoin. Měl nulovou hodnotu a nikdo nevěřil, že má naději uspět. Aktuálně si 1 BTC pořídíte asi za 6500 USD a jeho cena roste. Za letošní rok se ztrojnásobila, přestože se od ní na začátku léta oddělila skupina s Bitcoin cash a v září se hroutila jedna z největších burz obchodujících s kryptoměnami na světě. Bitcoin je nejdražší a nejpopulárnější digitální měna. Její využití je dnes opravdu široké, kromě spoření či obchodování na burze s ním můžete i platit (nově například na Alza.cz).

Další investiční kryptoměny

Je jich hodně, tak jen ty nejdůležitější, s nimiž se setkáte nejčastěji.

Ethereum:
Druhá nejpopulárnější kryptoměna na světě si během letošního roku také polepšila, a to o 2000 %. Rok 2017 je vůbec k altměnám velmi štědrý, toho se dá využít právě na burze. Cena jedné mince se v případě této digitální měny pohybuje na hranici 300 USD.

Litecoin:
Hodně se podobá bitcoinu, zpracování transakcí je ale 4x rychlejší a algoritmus pro těžbu je mnohem jednodušší. Patří do TOP 5 digitálních měn na světě, jeho aktuální kurz je cca 55 USD. 

DASH:
Další kryptoměna velmi podobná bitcoinu, dříve známá pod názvem Darkcoin, se liší především v okamžitém vyřízení transakcí. Patří k jedné z nejoblíbenějších kryptoměn pro investici a obchod. Na začátku letošního roku byla hodnota jedné DASH mince 11 USD, současný kurz, tedy na počátku listopadu 2017 je kolem 270 USD.

Kryptoměny jsou v současné době velmi oblíbenými investičními komoditami. Díky velké volati-litě jejich kurzů jsou zajímavé i pro spekulanty. Rozhodně se na nich dá dobře vydělat.

Sdílejte:
Facebook
Google+
Twitter
YouTube
Instagram

O autorovi

Karel Šimek
Karel Šimek
Zakladatel Člověka bez hranic. Nadšenec do cestování, adrenalinových sportů, osobního rozvoje a online podnikání s láskou k affiliate marketingu. Mým cílem je motivovat a inspirovat lidi, ukázat jim, že všechno je možné, pokud si jdete houževnatě za svým.

Nezapomněli jste na něco?