POSILUJEME MYŠLENÍ

POSILUJEME MYŠLENÍ

Mozek je bezkonkurenčně nejdůmyslnější orgán, kterému se nemohou měřit ani ty nejvyspělejší technologie světa. Je elastický, má schopnost se rozvíjet, měnit a učit se. Když si něco osvojí, všechny nově vzniklé situace automaticky porovnává s tím, co už zná, zařazuje je a ve zlomku sekundy reaguje, nabízí řešení. Šetří čas a energii. Mozek je nejobdivuhodnější orgán v našem těle, který dokáže pojmout neuvěřitelné množství informací. Je to takový náš nejcennější poklad, a podle toho bychom se k němu měli chovat.

Mozek je sval jako každý jiný sval v našem těle, a aby nám dobře fungoval a sloužil, je třeba ho posilovat.

Pro tělo i mozek platí, že nejlepší léčbou je prevence. Proto by mělo být v zájmu každého z vás, dodržovat zdravý životní styl, který slouží k vitalitě nejen vašeho těla, ale i mozku. Abychom dokázali posílit naše mozkové buňky a tím jejich výkonnost, je nezbytné udržovat náš mozek v neustálé činnosti.

Trénování mozku funguje obdobně, jako když posilujete své tělo. Čím více posilujete a trénujete, o to více se vám zlepší kondice a následně dokážete věci, které jste předtím nesvedli. Můžete se pustit do náročnějších cviků, po doběhnutí vlaku nelapíte po dechu a na své tělo se můžete ve všech ohledech více spolehnout. Stejně to funguje i u mozku. Pokud jste už dlouho hlavu nenamáhali, tak se vám ze začátku může zdát, že mentální námaha je příliš náročná a nedosahujete žádných výsledků. Zde se však nachází bod zvratu, kde musíte vydržet! Namáhejte svůj mozek opakovaně. Pokaždé, když zapojíte svůj mozek znovu, buňky se aktivizují a vytváří nová spojení, která vám pomáhají se více soustředit a zlepší se vám i paměť a snáze si budete pamatovat věci.

Můžeme oddálit stárnutí?

Lidé, kteří udržují svůj mozek v kondici, se podle odborníků mohou těšit na dlouhý život. Paměťový trénink je preventivním prostředkem proti předčasnému stárnutí, který udržuje váš mozek zdravý a neustále akceschopný. Aktivní mozek také uvolňuje více chemických látek, které jsou důležité pro fungování imunitního systému. Tak ho udržuje v bezpečí před onemocněním a poškozením.

Ale co nám vlastně krom posilování mozku oddaluje stárnutí? Jedná se o zázračné sirtuiny, které odstraňují z organizmu nejrůznější škodlivé látky a podporují naši buněčnou energetiku. Podle vědců z Washingtonské univerzity stárneme, protože nám v mozku ubývá jeden ze skupiny sirtuinů, a to konkrétně SIRT1. Když je tohoto sirtuinu v mozku dostatek, tak výrazně zpomaluje proces stárnutí. Při aplikaci této bílkoviny do mozku by se prodloužila průměrná délka života až o 40 %. Vědci už aktivně pracují na tom, jak tuto látku dostat do formy pilulek a rozšířit ji tak v budoucnu po celém světě.

Existuje však mnoho způsobů, jak tyto bílkoviny zvýšit přirozenou cestou. A to nízkokalorickou dietou (velmi účinná je listová zelenina či červené víno, které je taktéž skvělým aktivátorem sirtuinu) a také, jak již bylo zmíněno, můžete svůj věk prodlužovat tím, že budete udržovat svůj mozek mentálně fresh.

A nyní se podíváme na několik způsobů, jak toho dosáhnout.


Dělat věci jinak:

Nejlepším způsobem, jak posilovat váš mozek je dělat věci, tak, jak je normálně nejste zvyklí dělat. Každý člověk má určitou činnost, kterou neustále opakuje, což má za důsledek to, že už si ani neuvědomuje, že danou činnost vykonává. Říká se tomu zvyk, který pomáhá mozku vypnout a odpočívat. Jakmile začneme dělat věci jinak, mozek se probudí a je nucen, aby více pracoval, namáhá se, snaží se adaptovat a hledá způsob, jak danou situaci vyřešit, a právě v těchto momentech účinně posilujete svůj mozek a kreativitu. Zkuste si například čistit zuby druhou rukou, snažte se místo psaní dvěma prsty používat všech 10 a podobně.

Pomocníci:

Dalšími skvělými pomocníky při trénování mozku jsou různé hlavolamy, křížovky, šachy, sudoku, puzzle apod., které skvěle zaměstnávají váš mozek. A pokud chcete přiložit do kotle, tak si například k tomu zapněte i televizi, aby mozek vnímal více signálů najednou.

Studium:

Nesmíme samozřejmě zapomenou i na studium. Například skvělou studijní formou tréninku je učení se cizím jazykům. Lidé, kteří ovládají více jak dva jazyky udržují účinně své mentální zdraví i v pokročilém věku. Vyzkoušejte například online jazyky.

Nové výzvy:

Jak už bylo naznačeno předtím, mozek je nejvíce aktivní, když se musí učit něčemu novému. Přihlaste se například do hodin keramiky nebo začněte žonglovat. Tím, jak vám to nepůjde a budete se nad tím rozčilovat, ale stále se snažíte danou činnost naučit, pracuje váš mozek na plné obrátky.

Procítění:

Cestujte, objevujte, žijte společenským životem, buďte součástí neobvyklých zážitků. To všechno má vliv na vaše myšlení.

Nezapomínejte dodržovat i správný pitný režim, pravidelně sportujte, choďte na čerstvý vzduch a relaxujte. Mozek se vám potom odvděčí šťastnějším a úspěšnějším životem.

Sdílejte:
Facebook
Google+
Twitter
YouTube
Instagram

O autorovi

Karel Šimek
Karel Šimek
Zakladatel Člověka bez hranic. Nadšenec do cestování, adrenalinových sportů, osobního rozvoje a online podnikání s láskou k affiliate marketingu. Mým cílem je motivovat a inspirovat lidi, ukázat jim, že všechno je možné, pokud si jdete houževnatě za svým.

Nezapomněli jste na něco?