SÍLA ZVYKU

SÍLA ZVYKU

Zvyk, co je to vlastně ten zvyk? Jedná se o jakýsi vzorec chování neboli automatické činnosti jako je například obouvání bot, které zdůvodňujeme tím, že jsme to tak dělali vždycky. Pomáhají nám k ulehčení námahy, odpočinku či vypnutí mozku, děláme je automaticky aniž bychom si to uvědomovali.

Říká se, že zvyk je naše železná košile, protože naše zvyky, to, jak uvažujeme nebo vyhodnocujeme různé situace plní ochrannou funkci jako kdysi tomu tak bylo u železné košile, která chránila bojovníky před zraněním od svých nepřátel.

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak je možné, že dokážete bez problému zaparkovat auto do garáže a přitom si zvládnete ještě vyřídit telefonní hovor? Nebo vaříte své oblíbené jídlo, přitom sledujete televizi a zároveň už přidáváte do jídla ty správné ingredience, aniž byste nad tím nějak přemýšleli a uvědomovali si to?
Jak to, že teď se na to už nemusíte tolik soustředit, když vám to dřív dělalo takové problémy a zvládnete ještě k tomu vykonávat i jinou činnost? Je to tím, že váš mozek už dokáže vyhodnotit situaci za vás, aniž byste se museli na ni plně soustředit. Už jste danou situaci řešili tolikrát, že se z ní stal zvyk, tedy denní rutina a váš mozek už nepotřebuje vaši plnou soustředěnou pozornost, nýbrž dokáže situaci vyřešit podvědomě automaticky. Zároveň si na vědomé úrovni zvládne domluvit schůzku po telefonu s kamarádem nebo sledovat a vnímat televizní noviny, když vaše ruce jsou zrovna plně zaneprázdněné.

Vědci vyzkoumali, že téměř 60-80 % všech našich činností, které děláme jsou naše zvyky čili rutina a jen 20-40 % je naše vědomé chování.

Jak takový zvyk využít v náš prospěch a zbavit se těch špatných?

Náš mozek je nejdůmyslnější orgán, kterému se nic v technologickém světě nevyrovná. Je elastický, má schopnost se rozvíjet, měnit, učit se. Když si něco osvojí, všechny nově vzniklé situace automaticky porovnává s tím, co už zná, zařazuje je a ve zlomku sekundy reaguje, nabízí řešení. Šetří čas a energii. Když ale nastane moment, kdy se zamyslíte a řeknete si: „Co kdybych to udělal jinak, než jak to dělám vždycky?“, to zapřáhne váš mozek, ten bude muset začít pracovat na vyšší obrátky a utrácet svoji drahocennou energii, kterou si tak brání. Proto nás mozek navádí neboli tlačí do rutiny, kde se cítí dobře a může svou energii šetřit.

Byli jste třeba zvyklí celý život jíst fast food? Vždycky, když jste dostali chuť na McDonald nebo jiný fast food, tak jste si ho prostě dali a váš mozek vás odměnil dobrým uspokojivým pocitem, ale pokud jste se jednou rozhodli, že půjdete proti svému zvyku a začnete jíst zdravě, tak se mozek brání a obírá vás o uspokojení.

Jak tedy na tyto zlozvyky? Jak se jich co nejlépe zbavit? Mám pro vás možná trochu špatnou zprávu. Zvyku se bohužel nemůžete zbavit, ale můžete ho nahradit jiným zvykem. Zde nastává ten zlomový bod, kdy je načase nahradit ty špatné zvyky těmi dobrými!

Některé teorie říkají, aby se z činnosti stal zvyk, tak ji musíte zopakovat nejméně 17x, jiné zase tvrdí, že alespoň 23x a možná se někde dočtete i jiných čísel. Podstatné ale je, že danou činnost musíte několikrát zopakovat a to tak, aby to bylo nejlépe ve stejných intervalech a jak nám napovídají teorie, tak, než se z dané činnosti stane zvyk je potřeba ji zopakovat minimálně víc jak 15x, aby se z toho pro vás stala rutina (zvyk).

TIP: Důležitý je první krok! Nahraďte fast food zdravou stravou, přestaňte kouřit a začněte třeba běhat. Nenechte, aby vás zlozvyky sežraly zaživa! Udělejte rozhodnutí, vytvořte si plán a stanovte si podmínky, abyste si co nejvíce usnadnili dodržování, tedy opakovaně zvládli danou činnost vykonat.
Využijte technologií, které nám dnešní doba nabízí. Nastavte si upozornění do mobilu, nahraďte jídlo ve vaší lednici zdravými potravinami, dejte si před postel velký papír s nápisem „Jdi hned běhat.“, aby vás ráno nenapadlo dělat snad něco jiného. Kupte si rovnou permanentku do posilovny, která vám bude připomínat, že tam máte chodit (a vždyť už jste za to zaplatili, tak přece nebudete tak hloupí, abyste toho nevyužili) nebo v nejlepším případě si najděte parťáka, který vás bude ve vašem snažení podporovat a motivovat či ještě lépe, zapojí se do vaší změny s vámi!

Čím dříve začnete, tím snadněji nahradíte nevhodný zvyk, jiným pro vás prospěšným.!

Když vydržíte, čeká vás na konci skvělý pocit vítězství, který za to rozhodně stojí. Mít dobrý pocit ze sebe sama je skvělá věc, ale není zadarmo! Tento pocit vítězství získáte jen silou své vůle, soustředěnou neustálou pozorností a silnou touhou. Když vydržíte dostatečně dlouho, mozek přestane postupně ztrácet energii na boj s vaší odhodlaností a začne si vytvářet nový návyk neboli nahrazovat ten starý novým.

Pravidelně sportujte, rozumně se stravujte, choďte do lesa na čerstvý vzduch místo kouření cigaret a váš mozek vás začne odměňovat skvělým pocitem vítězství a také zdravějším a úspěšnějším životem.

Sdílejte:
Facebook
Google+
Twitter
YouTube
Instagram

O autorovi

Karel Šimek
Karel Šimek
Zakladatel Člověka bez hranic. Nadšenec do cestování, adrenalinových sportů, osobního rozvoje a online podnikání s láskou k affiliate marketingu. Mým cílem je motivovat a inspirovat lidi, ukázat jim, že všechno je možné, pokud si jdete houževnatě za svým.

Nezapomněli jste na něco?