KPZ – ZÁKLAD KAŽDÉHO CESTOVATELE

KPZ – ZÁKLAD KAŽDÉHO CESTOVATELE

V dnešním článku se podíváme blíže na KPZ neboli krabičku poslední záchrany a rozebereme si, co by taková KPZ měla všechno obsahovat.

Krabička poslední záchrany by měla být základním vybavením každého většího cestovatele. Nikdy nevíte, co se vám může na cestách přihodit a vždycky musíte počítat s tím, že se můžete ocitnout v situaci ohrožení svého života. V tomto momentě vám drobné věci ve vaší KPZ mohou zachránit i život.

Když se balíte na nějakou cestu, například do hor, tak je dobré se řídit jednoduchým pravidlem, a to netahat s sebou věci, které opravdu nepotřebujete. Všechno, co s sebou nesete, by vás nemělo omezovat a vždy by vám to mělo k něčemu sloužit. Nechte doma zbytečné věci, jako jsou MP3 přehrávače (Brzy se vybijí a co pak s nimi?), tlusté knihy, zbytečně velké množství oblečení a podobně. Stejně tak to funguje u KPZ, držte se stejně jednoduchým pravidlem a vložte dovnitř skutečně jen to nejdůležitější, co vám bude v případě nouze opravdu k užitku.

Sám už jsem podnikl několik cest do přírody a jako správný dobrodruh jsem si vytvořil samozřejmě vlastní jednoduchou KPZ, se kterou vás v tomto článku seznámím. Přiložím i pár tipů navíc, co dalšího si do KPZ můžete vložit. Tak jdeme na to.

stan1.jpg

Celou dobu píšu obecně o KPZ, ale ještě jsem se pořádně nedostal k tomu, co to vlastně je KPZ? Než se pustíme do samotného rozboru jednotlivých částí, tak by bylo asi dobré si tento pojem více přiblížit.

KPZ neboli krabička poslední záchrany je jednou z nejdůležitějších součástí vybavení cestovatele, která podstatně zvyšuje šance na přežití, bez ohledu na to, v jakém jste terénu. Jedná se o sestavu nejdůležitějších věcí na přežití, které nejsou drahé ani náročné na obsluhu a vejdou se do malé plechové krabičky nebo speciálního váčku. Když vaše hlavní vybavení selže nebo o něj přijdete, tak vás těchto pár malých předmětů může dostat ze situací života a smrti. Zvykněte si tuto krabičku nosit na svých cestách stále u sebe (nejlépe po kapsách s dobrým uzavřením), pravidelně kontrolujte její obsah, zda se nějaké předměty už náhodou neznehodnocují, a pokud jste se rozhodli pro plechovou krabičku místo váčku, tak si jí vycpěte nějakým hadříkem, aby vás neobtěžovalo otravné chrastění. Tento hadřík pak můžete zároveň využít i na rozdělání ohně v případě nouze.

1. Plechová krabička:
Je jedno, jestli všechny věci dáte do plechové krabičky od tabáku nebo speciálního váčku, důležité je zajistit, aby se k věcem nedostala voda. Zároveň můžete využít krabičku nebo váček jako nádobu na přenos vody. Já jsem zvolil plechovou krabičku od voňavky STR8, která je pro mě ideální, jak svým tvarem, tak i velikostí.

 

2. Zápalky do větru:
Tyto zápalky použijte až tehdy, kdy jiné metody rozdělání ohně selžou. Pokud si pořídíte kvalitní zápalky do větru, tak se nemusíte bát toho, že vám navlhnout, protože se zapálí i namočené. Já jsem zvolil zápalky storm, které perfektně fungují v jakémkoliv větru a nezklamou vás, i když jsou navlhnuté. Koupíte je v jakémkoliv army shopu zhruba za 40 Kč.

 

3. Svíčka:

Svíčka vám může v případě nouze sloužit jako zdroj světla nebo jako pomůcka při rozněcování ohně. Je možné vložit místo svíčky do KPZ mini svítilnu, ale zde hrozí problém vybití baterky nebo poškození.

 


4. Křesadlo:


Pomocí křesadla dokážete rozdělat nespočet ohňů a zůstane vám, i když si vyplýtváte všechny sirky. Jedná se o jednu z nejdůležitějších součástí KPZ.

 

5. Kompas:

Malý knoflíkový kompas na určení směru, který se krásně vejde do KPZ a splní stejný účel jako ten klasický.

 

 

6. Signalizační zrcátko:


Hodí se pro světelnou signalizaci. Můžete tak dát vědět záchrannému týmu o své poloze.

 

 

7. Šitíčko a provázek:
Využijete na spravování oblečení. Se správnou nití (režnou) a jehlou dokážete opravit i batoh nebo boty. Provázek má všestranné použití, můžete ho využít na připevnění nebo opravu.

 

8. Tablety na čištění vody:


Používejte jen v případě, když budete mít k dispozici vodu, která nepůjde převařit.

 

 

9. Svírací špendlíky:
Tyto malý chlapíky využijete například k rychlému opravení oblečení, můžete je také využít k propíchnutí nebo upevnění čehokoliv. Můžete je využít i k výrobě provizorních rybářských prutů.

 

10. Drátová pilka:

 

Je krásně skladná a účinná. Pomocí drátové pilky dokážete přeříznout i strom.

 

 

11. Igelitové sáčky:


Jsou skvělé na přenášení vody, ale využijete je i k jejímu získání z vegetace či k výrobě kondenzačního přístroje.

 

 

12. Hypermangan:

Doporučuji si přibalit do své KPZ i hypermangan. Koupíte ho v každé lékárně a stojí jen cca 35 Kč. Hypermangan má mnohostranné využití, můžete ho použít například jako dezinfekci nebo na plísňová onemocnění.

 

13. Nožík:

Sice vám nenahradí váš primární nůž, ale pokud o něj přijdete, tak se vám bude tento malý nožík velice hodit. Nedoporučuji na tomto malém příteli šetřit a kupte si opravdu kvalitní nožík. Na nožíku můžete dále najít nůžky, otvírák, párátko, pinzetu, pilku a mnoho dalšího.

 

14. Ibalgin (léky) a náplasti:

Osobně si přidávám do své KPZ vždy pár tablet ibalginu. Budou se vám hodit na ztlumení bolesti či na sražení horečky. Pokud máte nějaké další léky, které potřebujete brát, tak neváhejte a určitě si jich pár také přibalte. Náplasti využijete na drobná poranění.

 

15. Tužka a papír:

Další předměty, které nezaberou téměř žádné místo a v určitých situacích mohou sehrát klíčovou roli. Můžou se hodit na zapsání důležitých poznámek či na vytvoření vzkazu.

 

 

To je z mé KPZ vše. Existuje určitě několik dalších věcí, které by se daly přibalit a našlo by se jejich uplatnění. Určitě mohu doporučit, přibalit si ještě do své KPZ například píšťalku, která je skvělá na přivolání pomoci či upoutání pozornosti. S píšťalkou dokážete vytvořit větší hluk než, kdybyste křičeli, což také šetří vaši energii. Dále můžete přidat vlasec a pár rybářských háčků na lov ryb nebo i hřebíčky či pár bankovek (dostanete se z divočiny a jste bez peněz. V tuto chvíli vám taková rezerva výrazně usnadní situaci).

Pokud hodně cestujete a KPZ pořád nemáte, tak doufám, že po přečtení tohoto článku tuto chybu rychle napravíte. Já vám tímto přeji hodně štěstí při vašem dalším dobrodružství! A pokud by se vám nechtělo vše jednotlivě kolektovat a hledáte i vhodnou krabičku, tak máme pro vás ještě jeden tip!!! Všimli jste si té krásné KPZ na úvodní fotce? Tak takovou se základním vybavením můžete získat na KouskySveta.cz 🙂

Sdílejte:
Facebook
Google+
Twitter
YouTube
Instagram

O autorovi

Karel Šimek
Karel Šimek
Zakladatel Člověka bez hranic. Nadšenec do cestování, adrenalinových sportů, osobního rozvoje a online podnikání s láskou k affiliate marketingu. Mým cílem je motivovat a inspirovat lidi, ukázat jim, že všechno je možné, pokud si jdete houževnatě za svým.

Nezapomněli jste na něco?