LÉTO V USA

LÉTO V USA

Zažijte nejlepší léto vašeho života, vydejte se do USA

Přemýšlíte nad pracovním létem v Americe, ale nemůžete se rozhodnout či nemáte dostatek odhodlání? Pak mám tady pro vás pár rad (kroků), které vám možná pomůžou.

 

Rada č. 1: Získat odvahu

Vždycky jste chtěli vyrazit do světa, ale chybí vám odvaha? Pak mám pro vás radu k nezaplacení: „Přestaňte přemýšlet.“. Důvod, proč vám chybí odvaha, je ten, že nad věcmi moc přemýšlíte a říkáte si: „Co kdyby…“. V tom případě se jedná jen o vaše výmluvy a sami si tvoříte bariéry. Zkrátka vystupte ze své komfortní zóny, nemyslete na nic a běžte do všeho po hlavě, na přemýšlení bude spoustu času později. Zkrátka to udělejte.

Pokud váháte kvůli úrovni vaší angličtiny, pak se jedná jen o další výmluvu. V nabídce je spousty pracovních nabídek z různých oblastí, kde není vyžadována plynulá angličtina. Navíc, když už přijedete, pak už není cesty zpět a budete muset hovořit anglicky. Za jedno léto se úroveň vaší angličtiny o dost zvýší a otevřou se vám tedy i nové možnosti pro následující roky. Pokud si však chcete před odjezdem jazyk zlepšit, pak vám doporučuji číst knížky v angličtině, velký výběr mají například v knihkupectví KOSMAS.  Jsem si jistá, že dobré knihy naleznete i na internetu (například v PDF), můžete tak číst vaše oblíbené knihy a zároveň si jazyk procvičovat. Také koukejte na seriály a filmy s titulky. Pokud si však myslíte, že potřebujete odbornější pomoc, pak rozhodně neplaťte zbytečné peníze za učitele a zkuste onlinejazyky.cz, kde je velký výběr jazykových kurzů dle nejrůznějších úrovní.

 

Rada č. 2: Najděte si agenturu

Pro práci v zahraničí potřebujete agenturu, tato agentura v podstatě vyřídí veškeré papírování za vás a vy to tak máte bez práce. Na výběr je hned několik agentur a je jen na vás, kterou si vyberete. Pro potřebné informace zavítejte na jejich stránky (například Czech-us), a tam si můžete vyhledat podrobné informace o programu Work and Travel. Agenturu můžete kontaktovat jakkoliv, můžete například zavolat (nejrychlejší volba), napsat email či jít do agentury osobně a na všechno se doptat.

 

Krok č. 3: Smlouva a pracovní nabídka

V této části se jedná spíše o kroky nežli rady. Jakmile si vyberete agenturu, do které vložíte důvěru a rozhodnete se, že vycestujete, pak následuje podepsání smlouvy a pár dalších kroků, které vám sdělí agentura. Pokud byste něčemu nerozuměli, tak neváhejte a zeptejte se, v agentuře jsou velmi vstřícní. Jedním z kroků je výběr zaměstnání, které vás zaujalo (vyberete si v katalogu, které vlastní přímo agentura). Následně budete muset splnit několik dalších kroků. Nejprve se jedná o pohovor s vaším potencionálním zaměstnavatelem, je to buď skype pohovor nebo osobní pohovor na Job fair, které se konají v Praze. Dále, pokud vás zaměstnavatel přijme (na 99 % ano), pak musíte vyplnit formulář pro udělení víza a sjednat si schůzku na ambasádě (všechno online). Udělení tohoto studentského víza je jenom formalita a vízum udělí každému, proto vám radím, nečtěte různé recenze na internetu. V těchto případech se jedná o lidi, kteří žádají o vízum bez agentury a nenesou status studenta, pak je získání obtížnější a více hrocené. Ještě bych měla podotknout, že programu Work and Travel se můžete zúčastnit pouze, jste-li studentem vysoké školy. Ambasády se nebojte, vyplňování formuláře na internetu je sice trošku zdlouhavá a nepříjemná záležitost, ale když to překonáte, pak už je samotná ambasáda hračka. Konzultanti se ptají na primitivní otázky typu: „Jak dlouho studuješ., Kdy končíš., Co budeš v USA dělat., apod.“. Kdyby vás přepadla nervozita a zapomněli jste mluvit, tak žádný strach, obyčejně tam chodí lidi, kteří neumí anglicky ani pozdravit, navíc většina konzultantů umí výborně česky. Až budete mít pohovor na ambasádě za sebou, pak následují letenky. Až koupíte letenky, tak teprve začněte nad vším přemýšlet, jelikož už se vám nebude chtít couvnout. Když se dostaví strach a nejistota, tak si začněte dopodrobna plánovat závěrečné cestování.

 

Rada č. 4: Po příjezdu

Rozhodně se nebojte ubytování, většina zaměstnavatelů nabízí vlastní ubytování či vám doporučí několik možných míst, kde bydlet. To se však zařizuje ještě před odletem v ČR. Po příjezdu si založte účet v bance, doporučuji Bank of America, která má do 25 let účet zcela bez poplatků. Dále byste si měli zažádat o Social Security Number (SSN), což je karta, která vás opravňuje k práci v USA. Formulář pro SSN se vyplní online, a pak si ji jen musíte vyzvednout na příslušném úřadě (nic složitého). Doporučuji, najít si druhou práci hned po příjezdu, určitě budete pracovně schopni zvládat obě práce (já měla 3 😊). V Americe jsou přes léto desítky tisíc studentů na stejném programu, takže až se rozhodnete, že chcete další práci, už pro vás nemusí být místo nebo nebudete mít možnost výběru.

 

Rada č. 5: Cestování

Vaše cestování začněte plánovat co nejdřív. Čím dříve si zarezervujete hotely, auta či letenky, tím je vše levnější. Pokud nemáte kumpány, se kterými cestovat, pak se nebojte. V práci bude spousta lidí jako vy a můžete cestovat spolu (já cestovala s Bulharkou). Můžete také navštívit nějaké stránky, (třeba na facebooku) zaměřené na Work and Travel a zeptat se tam, zda by se k vám někdo nechtěl připojit. Pokud chcete ušetřit, pak doporučuji vyzkoušet www.couchsurfing.com . Jedná se o stránku, kdy vás u sebe lidé nechají přenocovat zadarmo. K dispozici jsou i na hostitele recenze od lidí, které hostil, takže se nemusíte bát nějakého podvodu. Já to osobně letos vyzkoušela poprvé a neměnila bych. Získala jsem spousty přátel, zkušeností, příhod a skvělé historky. Hostitelé mi dali jídlo, vzali mě do baru na drink, ukázali okolí, poradili, kam jít a co dělat. Jeden mě dokonce naučil hrát šachy!

 

Rada č. 6: CESTUJTE, NESTRESUJTE SE, UŽÍVEJTE, POZNÁVEJTE SVĚT!

Hakuna Matata

Sdílejte:
Facebook
Google+
Twitter
YouTube
Instagram

O autorovi

Michaela Šimonová
Michaela Šimonová
Jmenuji se Michaela Šimonová a svůj život se snažím žít naplno. Miluji cestování a jednou bych ráda procestovala celý svět. Každý den se snažím o osobní rozvoj - vystupovat ze své komfortní zóny, číst vzdělávací knihy, učit se cizím jazykům a sportovat. Ráda poznávám nové kultury, vařím, učím se novým dovednostem a cvičím mého psa.
Mým snem je jednou navštívit Machu Pitchu a stát se polyglotem – momentálně se učím anglicky, německy, španělsky a rusky.

Nezapomněli jste na něco?