BUĎ SÁM SOBĚ OPOROU

BUĎ SÁM SOBĚ OPOROU

Myslíte si občas, že jste na všechno sami nebo vás často přepadá smutná nálada? Pokusím se vám vysvětlit proč je dobré, aby člověk byl sám se sebou rád a naučil se brát život s větší lehkostí a úsměvem.

Každý z nás má oporu v nějakém svém blízkém člověku. V mamince, kamarádce nebo příteli. Ale co takhle mít oporu sám v sobě?

Měj se rád

Na úvod bychom si měli ujasnit, co je sebevědomí. Sebevědomí není hanlivé, sprosté ani urážlivé slovo. Je to slovo, které znamená uvědomovat si sám sebe. Sebeláska není nic špatného a nemá to nic společného s pýchou a arogancí. Každý by měl být pro sebe vždy na prvním místě. To je sebeláska, ze které vychází sebevědomí. Pokud jsme sebevědomí, vidíme jak své přednosti, tak své chyby. Proto každý sebevědomí člověk, který své chyby vidí a snaží se na nich pracovat, je na té nejlepší cestě se jich úplně zbavit.

Neplýtvej energií

Pro člověka je velice důležité, aby sám se sebou byl rád. My jsme totiž ti, kteří se sebou zůstanou, i když ostatní odejdou. Celý život můžeme věnovat jednomu partnerovi, ale když odejde, zůstaneme vždy jen sami. Proto bychom se měli naučit mít se rádi. Od té doby každá životní zkouška, která nás potká, nebude tak hrozná jak se na první pohled může zdát. V tu chvíli sice budeme na dně, ale budeme si vědomi své hodnoty.  Nebudeme se dožadovat opětovného přijetí, odejdeme se vztyčenou hlavou. Ten, kdo nás opustil, zradil nebo podvedl (ať se jedná o partnera, šéfa nebo kamarádku) ztratil člověka, který mu byl oporou. On ztratil, my v dané chvíli můžeme jen získat, ačkoli si to nejdříve nemusíme uvědomovat. Potkáme nové přátele, kolegy, budeme mít více času na sport, objevíme nové koníčky a celkově budeme mít více času a energie pro sebe. A hlavně získáme nové zkušenosti do budoucna, které nebudeme chtít opakovat a podvědomě se jim vyvarujeme.

Neboj se překážek

Můžeme se porozhlédnout po nové práci, která nás bude více naplňovat, nebo potkáme partnera, který si nás bude vážit a bude znát naši hodnotu stejně tak jako známe tu svou, ale i tu jeho. Chvíle, která se v tu danou dobu bude zdát nesnesitelná a zlá nebude tak těžká, pokud si budeme vědomi právě své hodnoty. Víme už totiž, že z každé špatné zkušenosti se dá poučit a co hlavně – posunout. Co by byl život bez překážek? Jen ty nás posouvají dál a dělají nás silnější. Hvězdy také přeci můžeme vidět pouze za tmy.

Rozmazluj se

Proto bychom si měli čas od času napustit plnou vanu s pěnou, dát sluchátka do uší a prostě vypnout. Vypnout od celého okolního světa, od dětí, učení nebo práce. Soustředit se pouze a jen na sebe, být se sebou rádi. Kdy jste si naposledy jen tak sami sedli do kavárny na kávu a dort? Kdy jste naposledy šli sami do kina? Nemusíte se s nikým dohadovat, jestli si dáte slaný nebo sladký popcorn, nebo jestli vyberete film s titulky nebo bez. Je to jen na vás. Hýčkejte se, mějte se rádi. Každé ráno když vstanete, koukněte se do zrcadla a opakujte si: „Jsem krásná/ý, hodná/ý, milá/ý… Mozek si tuto činnost za nějaký čas osvojí a vy budete rázem sebevědomější a budete se mít rádi. Na to totiž lidé obecně často zapomínají. Mít se rád je jedna z nejdůležitějších věcí v našem životě. Jak můžeme mít rádi ostatní, když kolikrát nemáme rádi ani sebe? U nás to vše začíná, a proto se mějme rádi takový, jací jsme. Naše tělo s námi bude do konce života. Opečovávejme ho s tou největší láskou, kterou si zaslouží.

Usměj se!

Více se usmívejte a buďte pozitivní. Lehko se to říká, ale hůře se to koná? Pokud budete mít jen jednu špatnou myšlenku na to, jak se máte na nic, vzpomeňte si na to, že někteří lidé v tu samou vteřinu naposledy vydechnou, někteří lidé nemají co jíst, kde spát… Co jsou ty naše problémy proti tomu, že? Pokud na vás půjde špatná nálada, stačí se jen usmát. Úsměv je totiž jeden z nejrychlejších aktivátorů dobré nálady. A to nemluvím o tom, jak na vás bude reagovat vaše okolí. Sebevědomý člověk působí na potenciálního partnera jako magnet. Každý totiž chce mít ve svém životě silného a sebevědomého partnera, který umí být pro druhé oporou.

Ze života

Mám kamarádku, která má naprosto snový vztah. Milujícího partnera, který by pro ni udělal cokoli na světě. Má ale stále pochybnosti o tom, zda je pro něj dost dobrá a zda ji tyto okamžiky štěstí rychle neopustí. Pokud by si byla sebe – vědomá věděla by, že je krásná, chytrá, hodná a milá partnerka, a proč by takovou osobu její partner chtěl opustit?! To jen tehdy, pokud by neměl všech pět pohromadě nebo pokud by neznal její hodnotu. A takový člověk by v jejím životě neměl co dělat.

A proto ten, kdo nezná naší hodnotu, ba s námi dokonce pohrdá, si nezaslouží plýtvat naší energií. My totiž už víme, že energii raději vložíme do sebe, než do někoho kdo si ji nezaslouží. A v tu chvíli pro nás nebude problém odejít z nefungující práce, vztahu nebo přátelství. My jsme totiž sami se sebou rádi a užíváme si chvil, které nás dobíjí pozitivní energií.

Sdílejte:
Facebook
Google+
Twitter
YouTube
Instagram

O autorovi

Natálie Kárová
Natálie Kárová
Jmenuji se Natálie Kárová, věřím v karmu a mým velkým koníčkem je sebekoučink a seberozvoj. Miluji svou rodinu, přátele běh a dobré jídlo. Být součástí tohoto projektu je pro mě veliká čest, výzva a splněný sen.

Nezapomněli jste na něco?