JE ORIENTACE NA VÝSLEDKY TA SPRÁVNÁ CESTA?

JE ORIENTACE NA VÝSLEDKY TA SPRÁVNÁ CESTA?

Od našeho dětství je nám ze všech směrů nucen pohled na výsledky, který říká jakoby na ničem jiném nezáleželo. VÝSLEDKY, VÝSLEDKY, VÝSLEDKY!! Vždyť se počítají jenom výsledky. Jen to, čeho nakonec dokážeme, tak na tom záleží. Ve sportu, v práci nebo ve škole.

Pojďme se podívat na toto téma blíže a zamysleme se, zda tomu tak opravdu je a výsledky jsou to, co nás činí šťastnými.

V dnešním moderním světě se vše točí jen kolem výsledků. Už od základní školy si všichni zvykáme na hodnocení. Učitele nezajímá, jestli nám horší známka napomohla k pochopení, nebo jsme se díky ni naučili něco nového. Stává se, netvrdím však, že vždycky, že ve škole nehodnotí postup, ale jen výsledek. Výsledek ale přece nemusí mít vliv na to, zda jsme látku správně pochopili, pokud jsme udělali v závěru například jen hloupou numerickou chybu. Výsledek je špatně a ten se počítá!

Kam taková orientace pouze na výsledky vede? Především ke frustraci, zklamání, až k pocitu bezmoci. Když víme, že na postupu nezáleží, tak to rovněž směřuje k tomu, abychom podváděli. Postup přece nikoho nezajímá, důležitý je výsledek, tak proč si to neusnadnit a dosáhnout toho nejlepšího skóre? Když se na test poctivě naučíte nebo máte tahák, je v tom nějaký rozdíl? Není, záleží jenom na výsledcích. I přes značný rozdíl ve znalostech známka může být stejná.

Někteří studenti z tvorby taháků mají dokonce i adrenalinový sport. Sám jsem v minulosti věnoval tvorbě taháků tolik úsilí a kreativity, že by to možná bohatě stačilo i na poctivou přípravu. Školní systém nám bohužel svým způsobem říká, že o znalosti nejde. Respektive nás učí, že na znalostech velmi záleží, ale nechová se podle toho.

Jak je to tedy vlastně s těmi výsledky?

Položte si několik otázek:
Chci se v práci cítit dobře? Chci se neustále zlepšovat a mít dobrý pocit z odvedené práce? Chci, aby mi práce nepřinášela tolik stresu, úzkosti a strachu o výsledky? Chci se zbavit dogmatu „nejdřív práce a potom zábava“ a bavit se prací?

Proč nám výsledky nepřinášejí tolik radosti, kolik bychom očekávali? Je to tím, že emoce rychle odpadají. Stejně i radost z výsledku se za chvíli ztratí. Vyhráli jste televizní soutěž, zápas ve sportu nebo získali nějaké ocenění? Ale co teď? Je smyslem vašeho života tento krátký okamžik výsledku? A co všechny ostatní okamžiky? Jak je vnímáte a jak jsou pro vás důležité?

Určitě jste již slyšeli lidi ve svém okolí si stěžovat „Zase to zatracené pondělí.“ nebo říkat „Konečně pátek!“. Není to pondělí, co lidé nesnášejí, ale jejich práce! Smířili se s tím, co mají a neudělali nic víc pro to, aby se cítili lépe, aby chodili do práce, která je baví, naplňuje a dělá je šťastnými. Člověk, který dělá práci, která ho opravdu baví pociťuje daleko šťastnější život než ti, kteří chodí do práce, protože musí. Práce je přece jenom záležitost, která je součástí výrazné většiny našich životů a podle toho bychom k tomu měli přistupovat. Rozhodnut zlepšit svůj život je jistě na nás a začít můžeme hned! Najděte si činnosti, které vás budou bavit a naplňovat každý den a osvojte si pozitivní přístup.

Užívejte si celý postup, ne jenom výsledek

Krátká radost z výsledku je vždy příliš málo v porovnání s dlouhou dobou celého projektu či práce. Pokud chceme, aby nás práce bavila, potřebujeme získávat dobré pocity pravidelně, ne jenom na konci. Pokud budete vnímat každou činnost na cestě k dosažení svého cíle, tak potom nebudete ani tolik zklamáni, pokud to nevyjde, stejně můžete mít skvělý pocit z dobře odvedené práce. Chyby se stávají, jsou nedílnou součástí životů každého z nás a je jen na nás, jak se k nim postavíme – zda se poučíme a posuneme se dál, nebo se budeme utápět v lítosti a depresích. Dokázat své chyby rychle napravit a poučit se z nich je vskutku mimořádná schopnost.

Nemůžete ovlivnit všechno, ale jedinou absolutní kontrolu máte nad svým přístupem. Neustále si zdůrazňujte hodnotu vaší práce a vlastního rozvoje a nezaměřujte se pouze na výsledky. Zaměření se pouze na výsledky má totiž dva negativní dopady. Nutí vás to vzdát se příliš brzy a v horším případě, podvádět. A když si stanovíte příliš vysoké cíle a zaměříte se pouze na ně, nikoliv na postup k nim, dřív nebo později vás ubije narůstající frustrace, která vás brzy donutí ke kapitulaci.

„Samotná práce a vlastní osobní rozvoj je základem spokojeného života. Když najdeme v každodenních pracovních úkolech radost, nebude nás ovládat stres a prožijeme produktivní a naplněný život.“

Sdílejte:
Facebook
Google+
Twitter
YouTube
Instagram

O autorovi

Karel Šimek
Karel Šimek
Zakladatel Člověka bez hranic. Nadšenec do cestování, adrenalinových sportů, osobního rozvoje a online podnikání s láskou k affiliate marketingu. Mým cílem je motivovat a inspirovat lidi, ukázat jim, že všechno je možné, pokud si jdete houževnatě za svým.

Nezapomněli jste na něco?