STEVE JOBS – ČLOVĚK BEZ HRANIC

STEVE JOBS – ČLOVĚK BEZ HRANIC

„V podnikání nemůžete čekat, až bouřka přejde, je nutné naučit se tančit v dešti.“ – Steve Jobs

V dnešním článku si trochu blíže představíme velikána doby, člověka, který změnil nejen hudební průmysl, ale celkově moderní technologii. Steve Jobs dokázal převést své vize ve skutečnost a stvořil jablíčkové náboženství.

Začněme vzhledem – nezdá se vám také, při pohledu do Stevovy tváře, že jsou jeho rysy přinejmenším „exotické“? Pokud jste jako já a napadlo vás to samé, máte stejně výborné pozorovací schopnosti. Otec Steva Jobse pocházel ze Sýrie a zamiloval se do Američanky. Dne 24. února 1955 mladá studentka porodila v San Franciscu syna, kterého ovšem dala ihned k adopci.

Předtím, než se Steve Jobs nesmazatelně vepsal do dějin, nedokončil studium vysoké školy, experimentoval s LSD, poznal, jaké to je mít nedostatek peněz, a dokonce i zplodil dceru, vůči které několik let odmítal přiznat otcovství (kvůli jeho domnělé sterilitě). Otcovství ale nakonec uznal a po dceři Lise pojmenoval roku 1982 revoluční počítač Apple Lissa.

A než si popíšeme rozjezd Applu, věděli jste, že Steve Jobs byl dyslektik, měl více než 300 patentů a vlastnil více než 100 párů džínů Levis? Také se zajímal o kaligrafii, kterou dokonce studoval. Další zajímavostí je jeho silný zájem o buddhismus.

Steve Jobs byl před založením společnosti Apple zaměstnaný v Atari, která se zabývala tvorbou herních zařízení. Zde Steve stvořil hru Breakout (Pong), kterou dle mého názoru znají opravdoví znalci herního prostředí. Na spolupráci k vytvoření této hry Steve povolal svého přítele Steva Wozniaka, spoluzakladatele Applu a další ikonu počítačového světa. Za zmínku stojí historka, kdy Jobs za Breakout dostal 5000 dolarů, ale Wozniakovi přiznal pouhých 750, ze kterých mu dal polovinu.  Steve Jobs měl za ušima odjakživa.

Později, když Jobs opustil Atari, se Stevem Wozniakem roku 1976 sestrojili v garáži Jobsových rodičů prototyp počítače Apple I. Později téhož roku konečně založili Apple Computer, společnost pojmenovanou po Jobsově nejoblíbenějším ovoci.

Mike Markkula, inženýr Intelu, zajišťoval financování společnosti a díky Apple Computer II firma získává významné postavení na trhu.

Apple v průběhu dalších let představil světu své další zvučné produkty – myš, Macintosh. Avšak roku 1985 CEO společnosti, John Sculley, svolal schůzi, na které získal podporu představenstva a Steve Jobs byl odvolán z projektu Macintosh. O několik měsíců později Jobs Apple opustil a založil společnost NeXT Inc.

Dle Jobsových slov z roku 2005 řečených v projevu na Stanfordské univerzitě byl odchod ze společnosti Apple to nejlepší, co se mu mohlo stát.

„Tíhu úspěchu nahradila lehkost toho, že jsem byl znovu začátečník, nebyl jsem si najednou vším tak jistý. Dala mi svobodu vstoupit do jedné z nekreativnějších etap mého života. Jsem si jistý, že nic z toho by se nestalo, kdybych nebyl vyhozen z Applu. Byla to odporně hořká pilulka, ale řekl bych, že pacient ji potřeboval.“

Po úspěších NeXTu byl roku 1996 dohodnut odkup společnosti Applem za 427 milionů dolarů a téhož roku se Steve Jobs vrátil do Applu na pozici CEO. Produkt NeXTu – WebObjects – byl v Applu použit pro vytvoření obchodu Apple Online Store, služby MobileMe a hudebního obchodu iTunes Store. Roku 1997 Steve Jobs zrušil několik rozpracovaných projektů, díky čemuž ale byl světu představen počítač iMac a o rok později také přenosný iBook.

Následovalo představení nesmrtelných produktů – iPod, iTunes (digitální hudební software), iTunes Store (společnost určená k prodeji spotřební elektroniky a distribuci hudby) a iPhone.

V roce 2004 oznámil Jobs, že trpí rakovinou slinivky břišní a 5. října 2011 navždy opustil náš svět.

Nyní bych vám doporučila pustit si legendární Jobsův proslov z roku 2005 na Standfordské univerzitě, za zhlédnutí také stojí film Jobs v hlavní roli s Ashtonem Kutcherem, nebo pokud jste opravdovými obdivovateli Jobse, či se o něm chcete dozvědět ještě více, přečtěte si například knihu Steve Jobs od Waltera Isaacsona.

Sdílejte:
Facebook
Google+
Twitter
YouTube
Instagram

O autorovi

Kristýna Zadinová
Kristýna Zadinová
Jmenuji se Kristýna Zadinová a kdysi dávno jsem psala. Ráda a hodně. Teď se snažím k tomuto koníčku najít cestu zpět v podobě krátkých článků. Vedle toho studuji vysokou školu a snažím se malými krůčky jít za svými sny. Na prvním místě je pro mě rodina a přátelé, což jsou moje dva opěrné body.

Nezapomněli jste na něco?