ŽIVOT NA GOLFOVÉM HŘIŠTI

ŽIVOT NA GOLFOVÉM HŘIŠTI

Pokud si myslíte, že golf je o tom, dostat míček do jamky, pak se pletete. Za golfem se toho mnohé skrývá, což bych vám tu teď chtěla ukázat. Vysvětlím vám, co vše se skrývá za jednotlivými části, které si golf vyžaduje.

Co lze nalézt za samotnou hrou?

Hodně lidí má za to, že golf je hra pouze pro bohaté snoby, opak je ale pravdou, golf může hrát kdokoliv, je to také jeden z nejrozšířenějších sportů na světě. Jak už jsem řekla, golf není pouze o tom, dostat míček do jamky, je to především o strategii, trpělivosti, relaxaci a především zábavě, golf se totiž řadí mezi rodinné sporty. Velmi často je využíván za účelem obchodních schůzek, jelikož hráči spolu mohou volně komunikovat. Golfové hřiště je na tyto schůzky jako dělané, jelikož se nemusíte mačkat někde v kavárně a být vyrušování okolím. Hráči se při něm do značné míry uvolní, a proto je obchodní jednání milejší a často končí úspěšně pro obě strany. Doufám, že teď už nemáte golf jen za nudnou hru, ve skutečnosti se jedná o poměrně náročný sport.

Golf je sport, jenž dal podmět pro samotný cestovní ruch. Motivací se stal originální design, jenž hráčům poskytuje nové a dosud nezažité úkoly. Každé hřiště se totiž skládá z jiného typu rostlin a krajiny, zkrátka každé hřiště je originální, které poskytuje nikdy nekončící dobrodružství. Je to sport, který je napínavý, krásný, zaměstnává a rozvíjí tělo, mysl a fantazii. Je to také hra, která je založena na pravidlech, které se musí striktně dodržovat a na silné etice.

Etika golfu

I když jste úplný začátečník, tak byste si před vstupem na hřiště měli přečíst a nastudovat pravidla a etiku, abyste předešli určitým nepříjemnostem a trapným situacím. Golfová etika a pravidla mají v golfu rozsáhlou historii, kterou vás nebudu zatěžovat, je ale důležité vědět, že se tyto pravidla musí víceméně dodržovat. Jedno z nejdůležitějších pravidel je „čistá hra“, znamená to, abyste nepodváděli a nevylepšovali si polohu míče například nohou. Ujistěte se, že hrajete s vaším míčkem (je vhodné si ho označit), pokud se cizí míček zatoulá, buďte té dobroty a pomozte ostatním v hledání. Dalším důležitým pravidlem je, abyste nesahali na míčky, které nejsou vaše. Hlavní zásadou je, abyste nemluvili a nepohybovali se poblíž hráče, který se připravuje k úderu.

Nejen chování je důležité, ale také váš vzhled, respektive vaše oblečení, které s sebou nese také dlouhou historii. Nároky na golfové oblečení nejsou veliké a existuje několik možností, jaké pořídit. Nejvhodnější golfové oblečení je větru a vodě odolné, jelikož se často hraje i za deště. Cenové relace jsou různé a cena může sahat i na desítky tisíc korun. Oblečení lze sehnat v každé prodejně, které se na prodej golfového oblečení specializují. Hodně důležité je, abyste měli tričko s límečkem, v golfovém oblečení byste měli vypadat jako elegantní gentleman. Další důležitou částí jsou rukavice, většinou se používá jen jedna, která má za úkol ochránit vás před puchýři a protáčení držadla hole. Důležitá je také čepice, která brání před úpalem, ale i deštěm. Do základní výbavy patří také deštník, chránící opět jak před sluncem, tak před deštěm. Pokud chcete hrát golf, tak si musíte pořídit vhodné golfové oblečení, které se na rozdíl od golfových holí nedá vypůjčit.

Tajemství golfových holí

Golfových holí existuje hnedle několik a je jen na golfistovi, jakou hůl si vybere pro svůj úder. Hole rozlišujeme na dřevo, hybridy, železo a patry, kdy každý hráč může mít maximálně 14 golfových holí.

Dřevo – umožňuje velký rozmach, a proto je to hůl, se kterou se většinou začíná. Umožňuje odpalovat na dlouhé vzdálenosti.

Patr – je to hůl, se kterou se míček doklepává do jamky. Má vlastnost takovou, že se míček kutálí po zemi a neodlepí se od země, umožňuje také přesný odpal.

Železa – následují po dřevě a nesou označení od 1-9, golfista je používá pro kratší a přesnější odpaly.

Hybrid – vyrobený na zakázku a nejblíže se přibližuje dřevu.

Co můžete nalézt na hřišti

Obvyklý počet jamek na hřišti je 18, můžeme se setkal i s 9, ale v tomto případě se hřiště odehraje 2x, měli byste také vědět, že jedno kolo golfu tak trvá kolem 5 hodin. Každé hřiště je specifické a údržba stojí majitele hodně peněz. Na hřišti se nachází několik překážek například z písku („bunkery“) a z vody (řeky, jezera, menší nádrže či potůčky). Samotné hřiště se označuje „green“ a měří kolem 5-6 kilometrů, golfista však ujde většinou až dvojnásobek, protože musí hledat míčky apod.

I překážky mají vlastní pravidla. Pokud se jedná o vodní plochy a míček nám spadne do vody, pak se musí hrát s míčkem novýn, který hráč umístí poblíž starého. U písku se nesmí dělat cvičné švihy a dotýkat se písku s holí.

Za sebe mohu říci, že je golf velmi zajímavá a atraktivní hra, u které se člověk náramně odreaguje. Pokud tedy přemýšlíte, že začnete, tak si najděte golfová hřiště, kde se dnes už nachází profesionálové, kteří vás naučí základům a bezpečnosti na hřišti.

Sdílejte:
Facebook
Google+
Twitter
YouTube
Instagram

O autorovi

Michaela Šimonová
Michaela Šimonová
Jmenuji se Michaela Šimonová a svůj život se snažím žít naplno. Miluji cestování a jednou bych ráda procestovala celý svět. Každý den se snažím o osobní rozvoj - vystupovat ze své komfortní zóny, číst vzdělávací knihy, učit se cizím jazykům a sportovat. Ráda poznávám nové kultury, vařím, učím se novým dovednostem a cvičím mého psa.
Mým snem je jednou navštívit Machu Pitchu a stát se polyglotem – momentálně se učím anglicky, německy, španělsky a rusky.

Nezapomněli jste na něco?