CO JE PRO MĚ ZDRAVÁ STRAVA?

CO JE PRO MĚ ZDRAVÁ STRAVA?

Jezte málo sacharidů a hodně tuků. Jezte tuky, jsou zdravé! Jezte sacharidy! Jezte jenom maso, na sacharidy zapomeňte. Vyřaďte pečivo ze svého jídelníčku. Bílá mouka a bílí cukr, zabijáci lidstva. Jezte syrovou stravu, zkrásníte a omládnete. Základem makrobiotiky jsou celozrnné obiloviny a vařená zelenina… To všechno a mnoho dalšího, často protichůdná tvrzení, jsou všude kolem nás a stále jich přibývá. Co je pravda, podle čeho se řídit? Tolik informací, ve kterých je snadné se ztratit. I já se nechala lapit a musela začít hledat cestu, jak z toho začarovaného labyrintu ven.

O zdravou stravu se už zajímám nějaký ten pátek a mnohé jsem si na sobě vyzkoušela. Mám za sebou striktní držení jídelníčku bez dovolení si nejmenší „sladkosti“, vyhýbání se sacharidům, jídelníček postavený převážně na sacharidech, období hladovění a výčitek, přejídání a záchvatovité jedení ,… ,až po znovunalézání přirozené inteligence těla a vnitřního instinktu. A tato cesta pokračuje a stále bude, protože díky všem těm zkušenostem, které mám mohu říct, že jediný ideální a správný jídelníček a sestavená strava zkrátka neexistují. Vždy záleží na mnoha okolnostech. V jaké životní fázi se nacházíme, co řešíme a prožíváme, v jakém jsme psychickém rozpoložení a náladě, zda jsme ve stresu, jakým aktivitám se věnujeme, či sportujeme, jaké je roční období,… Co je pro nás v danou chvíli nejlepší, není pro jiného a ani pro nás samotné v jiný okamžik. Zdravá strava je pro mě taková strava, která v daný okamžik dokáže mé tělo vyživit fyzicky (nutričně), ale také psychicky (duševně). Z jídla musím mít radost a požitek. Jídlo mi musí vonět, líbit se mému oku a ladit mým chutím. Cítíš se po jídle dobře, máš energii a jsi uspokojený emočně? Tak přesně tohle je, dle mého, zdravá strava. A nezáleží na tom, zda je to mísa salátu nebo bábovka z bílé mouky a cukru od babičky. Ne nadarmo se říká, že je lepší sníst sladkost s chutí, než salát s donucením a pocitem, že musím, abych byl/a zdravý/á nebo zhubl/a.

Někdo může namítat, že kdyby jedl jen to, co mu chutná, tak bude jíst jen sladké dorty a slané chipsy a to přece zdravé není. Opravdu by se člověk jen po takovéto stravě cítil dobře? Je to o rovnováze. Je to o tom umět naslouchat svému tělu a intuici. Věřit svému tělu, že samo nejlépe ví, co je pro něho nejlepší a nenechat se ovlivnit každým článkem na internetu nebo názorem kamaráda. Je určitě dobré hledat si informace, ale také je důležité umět je zhodnotit. Vyzkoušet si na sobě, co mi vyhovuje a funguje. Do ničeho se nenutit. Dát na svůj pocit. Neustále zkoušet a objevovat. Ale především, jíst s radostí a láskou sami k sobě.

Jaký je váš názor? Co je pro vás zdravá strava?

Sdílejte:
Facebook
Google+
Twitter
YouTube
Instagram

O autorovi

Tereza Řípová
Tereza Řípová
Jsem snílek, který věří, že si rodiče a podobu vybíráme sami, abychom se tady na tom světě něco naučili a naše duše se tak posunula dál. Jsem bojovnice, která hledá životní rovnováhu a touží inspirovat druhé. Jsem milovník přírody s cílem navrátit se co nejblíže přirozenosti. Jsem nadšenec pro zdravý životní styl se zkušeností, že je to ten nejlepší projev lásky k sobě.
To jsem já.

Nezapomněli jste na něco?