ZERGSKÝ GRADMASTER PAVEL TOMÁŠEK – LIDÉ BEZ HRANIC

ZERGSKÝ GRADMASTER PAVEL TOMÁŠEK – LIDÉ BEZ HRANIC

V dnešním rozhovoru ze série LIDÉ BEZ HRANIC jsme vyzpovídali předního českého zergského hráče z týmu Děravá Kapsa Pavla Tomáška alias TomikuS. Pavel je profesionálním hráčem strategické počítačové hry StarCraft II od slavného vydavatele Blizzard Entertainment. První úspěchy začal sklízet již ve svých 14 letech a za svoji hráčskou kariéru získal několik ocenění, jako MČR nebo mistr Ostravy, umístil se na několika turnajích a díky svým hráčským schopnostem se mnohokrát vypravil na turnaje i do zahraničí. Pojďme se nyní společně podívat na jeho život, úspěchy, motivaci a hráčskou minulost.

1. Čau Pavle. Řekl bys čtenářům na úvod, jak ses vlastně ke StarCraftu dostal a co tě motivuje ho nadále hrát i po tolika letech?

Začínal jsem jako malej. S bráchou jsme hrávali různé hry, buď Counter strike nebo Warcraft III. Brácha se potom vydal cestou stříleček, toho Counter striku a já jsem zůstal u Warcraftu, což je strategie. Warcraft pomalu přestávali lidé hrát a upadalo to. Potom vyšel StarCraft, což je hra od stejného vydavatele jako Warcraft, tak jsem si řekl, že ji vyzkouším. Chytlo mě to a začal jsem ho pořádně hrát. Objevoval jsem postupně, že jsou tam i různé turnaje, kterých jsem se začal zúčastňovat a postupně jsem se do toho dostával.

2. Dle tvé hráčské minulosti ses dostal i na několik zahraničních eventů. Kam všude jsi se podíval, a který z nich byl pro tebe neúspěšnější a nejvíce sis ho užil?

Díky StarCraftu jsem se podíval hodně-krát do zahraničí. Nejúspěšnější event byl pro mě asi ESWC 2012 (Electronic Sports World Cup) ve Francii, kde bylo to nejlepší ze světa. Každá země měla svoji regionální kvalifikaci, přes kterou jste se museli dostat, abyste se mohli tohoto turnaje zúčastnit. Tam jsem vyhrál svoji skupinu a jako jediný jsem porazil vítěze celého eventu. Bohužel jsem pak v TOP 16 vypadl s jedním Nizozemcem, který mě po těsných hrách nakonec porazil 2:1. Ale asi nejhezčí event, který jsem zažil byl na Ukrajině, kde jsem byl na mistrovství Evropy. Líbilo se mi, že jsme tam byli týden, bydleli jsme v luxusním hotelu, mohli jsme tam všechno jíst, fotit a pít. Bylo tam všechno, i posilovna a mohl sis tam dělat co chceš. Sice jsem byl v nejtěžší skupině, takže jsem uhrál jenom jednu mapu, ale co se týče zahraničních eventů, tak tam se mi líbilo nejvíce.

Takže za oponou je o vás vždycky na maximum postaráno jako o hráče? Jak na kterých eventech. Byl jsem třeba v Nizozemsku a tam ti nezaplatili ani hotel, ani jídlo a všechno sis musel platit sám.

3. Co tě motivovalo k tomu podávat tak skvělé výkony a vyčnívat z řady? Muselo to vyžadovat zcela jistě i určitou úroveň disciplíny, aby ses dostal na úroveň profesionálního hráče. Musel jsi se někdy k tréninkům (hraní hry) třeba i přemlouvat? Prozraď nám svůj recept na úspěch.

Posledních pár let… StarCraft hraji již docela dlouho, nějak od roku 2010, tak teď už se k tomu člověk musí přemlouvat. Ale dřív, když jsem začínal, tak mi bylo úplně jedno, jestli hraju 6 hodin, 10 hodin, 12 hodin. Já jsem přišel ze školy a sedl jsem si k tomu a ani jsem nevěděl kolik uteklo času, prostě jsem to hrál, byla v tom ta vášeň, ten zápal, který tam má být a potom ti to jde samo a nemusíš se vůbec přemlouvat. Prostě tě to baví, trénuješ a jedeš. Především, ať člověk dělá cokoliv, tak ho to musí bavit, to je ten základ úspěchu.

4. Jak vůbec probíhají tvoje tréninky, když se připravuješ na nějaký turnaj?

Jde o to, co je to za turnaj. Když znáš svoje soupeře dopředu, tak si většinou nastuduješ jejich strategie. Stáhneš si re-play, což je záznam jejich her a projíždíš si co dělají za taktiky – různý timingy, tedy kam co staví, kdy to staví apod. To je jedna část a druhá je, že vymýšlíš svoje strategie proti těm jejich strategiím. A prostě se snažíš hraním udržet ve formě a ve střehu.

Výsledek obrázku pro tomikus gameplay

Kolik hodin strávíš hraním, když se připravuješ na turnaj? Když se připravuji na turnaj, tak klidně i 6 nebo 8 hodin denně. Potom už člověk ztrácí energii, a i ten výkon při hraní upadá.

5. Trénuješ nebo trénoval jsi stejně usilovně, i když si zrovna před sebou žádný zápas neměl, aby sis udržel své postavení na herní scéně?

Když nejsou turnaje, tak taky trénuju, abych si udržel svoje postavení. Většinou dám max 2h za den, abych zůstal ve formě. Když se nic neděje, není ani tak velká motivace hrát tolik hodin. Spíše se věnuju sledování strategií jiných hráčů, jak se vyvíjí a tak, než samotnému hraní.

6. Ty jsi dříve hrál i za eSubu, která je nejstarším a nejúspěšnějším profesionálním herním týmem v České republice a na Slovensku, ale byl si z ní vyhozen. Co se tenkrát stalo?

Pavel se směje a dodává: Ono, jak jsme všichni byli mladí a můj bratr hrál Counter strike a tam bylo normální, že když nějaký hráč nemohl, tak jako za něj zaskočil druhý. V týmu je 5 lidí, jeden nemohl, tak za něj někdo jiný zaskočil. No a kamarád jednou nemohl na turnaj a já, jak jsem byl mladej a pitomej, tak jsem se přihlásil do jeho účtu a odehrál zápas za něj. Ono to přímo nebylo řečený v pravidlech, že za někoho nesmíš hrát, ale logicky to samozřejmě dává smysl. Mně to bohužel jako 14 nebo 15letýmu nedošlo. Byla potom kvůli tomu velká aféra a dopsalo se to i do pravidel. Kvůli tomu mě pak vyhodili z eSuby.

7. Kam dle tvého názoru se StarCraft II v současné době vyvíjí?

Rozhodně StarCraft upadá. Ubývají hráči, méně lidí se na to kouká, je méně turnajů. Lidi teď spíše baví týmové hry, kde nejsi v tom sám. StarCraft je hrozně sólo. Ty máš nějakou taktiku, strategii a nemůžeš ji jen tak někomu říct, i když je to tvůj nejlepší kamarád, protože se s ním v tom turnaji prostě můžeš někdy potkat. Takže je to takový, že jsi v tom pořád sám za sebe. Není to jako v Dotě nebo LoLku, kde máte ten svůj tým a sdílíte mezi sebou různé nápady, strategie a radíte si. On ti poradí udělej to takhle a takhle, ale ve StarCraftu je to takový, že jsi v tom pořád sám. Takže to taky možná odrazuje lidi od toho to hrát. Rovněž je to taky hrozně mechanicky těžká hra. Když uděláš jednu maličkou chybu, tak už je skoro konec hry. Musíš u toho pořád přemýšlet a správně reagovat podle toho, jak hraje soupeř.

8. Pavle, zažil jsi, jaký to je hrát na velkých turnajích a přinesl jsi si i řadu ocenění a po určité době jsi se začal zaměřovat i na streamování. Myslíš, že si hraním StarCraftu II dá v dnešní době uživit? A jakou cestou je lepší se vydat, jako progamer nebo streamer?

Kdyby ses chtěl živit streamováním StarCraftu, tak bys musel být jako ku*va zábavnej. Jinak je lepší vydat se cestou toho progamera a zároveň k tomu asi i streamovat. Protože teď na to lidi koukají už většinou jenom proto, že se chtějí něco naučit. StarCraft je pořád skoro to samé a nejde u toho dělat žádné zábavné věci. Radši bych se vydal cestou progamera, který by k tomu ještě streamoval 2 nebo 3 hoďky denně a ukazoval různé taktiky, které lidé znají a vysvětloval, jak je dělat. Protože být zábavný u StarCraftu moc nejde.

9. V březnu tohoto roku jsi vyhrál první místo v Ostravě. Můžeš nám přiblížit, co to bylo za turnaj a jeho průběh?

Turnaje StarCraftu už v Čechách moc nejsou a jeden kluk z Ostravy se rozhodl, že zorganizuje Ostravský turnaj, protože má StarCraft rád. Odměna byla pro prvního docela velká, 3000 Kč cash, což je na Českou republiku dobrý a k tomu tam byly nějaký hardwarový věci, klávesnice za 900 Kč, nějaký čokolády, víno a diplomy, medaile a pohár.
Turnaj probíhal docela hezky. Všechno bylo organizačně krásně nastavený. Sice bylo o 4 počítače méně, ale byl perfektně zvládnutý časový harmonogram – kdo, kdy a kde hraje u jakého počítače. Takže parádně zvládnuto. Hráči byli rozděleni do skupin. Bylo tam hodně velké dilema, protože skupiny už byly rozlosované dopředu a dalo se taktizovat s kým chceš hrát v play off. Já jsem mohl úmyslně skončit druhý a vybrat si pavoukem lehčí cestu do finále. Tak jsem si říkal, že jeden ten zápas ve své skupině pustím, abych šel tou lehčí cestou. Všem jsem to napovídal, takže všichni tam začali spekulovat, jako, že to taky začnou pouštět. Ale já jsem to nakonec nepustil, řekl jsem si: „Kašlu na to, trénoval jsem 6 hodin denně a teď tu všechny rozjedu.“. Takže jsem všechno vyhrál a šel jsem tou těžší cestou a tam jsem v TOP 4 hrál s nejlepším hráčem Československa, jako fakt. Ten kluk hraje fakt hodně dobře. Prohrával jsem 2:0, ale hrálo se na 3 vítězný. Už jsem si říkal, že jsem v prd*li, ale tím, jak občas streamuju, tak mi lidi začali psát do hry na chatu: „Ty vole, začni hrát, tak jako hraješ na streamu. Šiř tam ten creep a on nebude vědět co má dělat“. Takže lidi mě nakonec do hry zaspamovali a já si řekl, že to ještě zkusím a zabojuju. Dali mi tu energii a já nakonec vyhrál 3:2. Postoupil jsem do finále, kde jsem vyhrál 3:1 a stal se šampionem Ostravy.

10. Co považuješ ve své StarCraft kariéře za svůj největší úspěch?

Za můj největší úspěch asi považuji, že jsem vyhrál mistrovství České republiky. Ale hodně si rovněž cením vítězství na Lancraftu, což je jedna z obřích herních událostí, které se zúčastní třeba přes 500 lidí a soutěží se v různých hrách. Je to hodně vyhlášená akce a hrálo se ve finále o 10 000 Kč. Diváků tam bylo taky hrozně moc – seděli, řvali a podporovali.

11. Prozraď nám, jak vypadá tvůj život mimo herní scénu?

Můj život vypadá asi jako každého jiného. Člověk si splní svoje povinnosti a pak se věnuje věcem, které má rád, takže přítelkyně, sport, rád chodím do posilovny a hry.

12. Co plánuješ do budoucna? Máš nějakou vizi, co bys chtěl v herním světě uskutečnit nebo realizovat?

Pomalu bych chtěl začít streamovat nějaké jiné hry, ale je to těžké, protože když má člověk fan base ve StarCraftu, tak ty lidi ze StarCraftu už moc jiné hry nesledují. Je to takový, že jedou ten StarCraft a občas nějaký z nich zavítá třeba na HearthStone stream a kdybych chtěl teď rozjet nějaký projekt, tak bych musel začít úplně od znova, v nějaké jiné hře. Ale něco se určitě chystá.

 

Děkuji Pavle za rozhovor a přeji ti hodně štěstí v budoucí kariéře.

Doufáme, že vás rozhovor určitým směrem inspiroval a začnete s hledáním své vlastní cesty úspěchu. Pokud byste se chtěli na Pavla podívat, jak hraje, navštivte jeho twich kanál, na kterém streamuje různé zápasy. Nezapomeňte rovněž TomikuSe podpořit a dát like na jeho FB fanpage, aby vám žádný stream a novinky z herního světa neunikli.

Twich: www.twitch.tv/tomikusp
Facebook fanpage: www.facebook.com/TomikuSsc2

Sdílejte:
Facebook
Google+
Twitter
YouTube
Instagram

O autorovi

Karel Šimek
Karel Šimek
Zakladatel Člověka bez hranic. Nadšenec do cestování, adrenalinových sportů, osobního rozvoje a online podnikání s láskou k affiliate marketingu. Mým cílem je motivovat a inspirovat lidi, ukázat jim, že všechno je možné, pokud si jdete houževnatě za svým.

Nezapomněli jste na něco?