JOHN D. ROCKEFELLER – ČLOVĚK BEZ HRANIC

JOHN D. ROCKEFELLER – ČLOVĚK BEZ HRANIC

Občas, když například sedíme s rodinou pohromadě a vtipkuji, že bych chtěla, aby mi rodiče koupili něco drahého (cestu kolem světa, pořádné auto, byt, dům, vlastní ostrov), tak slýchám tuto větu: „Nejsem Rockefeller!“

Dříve jsem se zasmála se zbytkem rodiny a maskovala zmatený výraz, protože jsem netušila, kdo to je. Jelikož je tato věta u nás doma velmi oblíbená, musela jsem brzy udělat průzkum, abych si zpestřila své znalosti.

Věděla jsem, že půjde o někoho bohatého, ale až takhle?! No, o jak moc bohatého pána jde, se dočtete níže. Myslím, že si zaslouží, aby se o něm vědělo více, a proto jsem připravila stručné shrnutí.

Pokud zadáte do Googlu heslo John D. Rockefeller, vyskočí na vás mnoho odkazů, a některé z nich dokonce vykřikují, že se jedná o nejbohatšího muže historie. Zas tak vedle to není.

John Davison Rockefeller, první miliardář planety, se narodil v roce 1839 v Richmondu, New York. Pracovitý mladík se ve svých 14 letech přestěhoval s rodinou do Clevelandu (Ohio), kde později vybudoval společnost Standard Oil, ale k tomu se dostaneme později. Jeho otec se živil jako prodejce léčiv – spíše šarlatán. Měl smysl pro obchod a dokázal přesvědčit lidi, aby si koupili jeho „medicínu“. Umění obchodu se snažil naučit i svého syna, ačkoli více času strávil na cestách, než doma se svou rodinou. Veliký vliv na Rockefellera měla zejména jeho matka, silně věřící žena, která mu vštěpovala do hlavy víru, mírnost, poctivost, ale také touhu vydělat peníze. V 16 letech začal pracovat jako pomocný účetní ve zprostředkovatelské firmě. Pracoval poctivě, od rána až do noci. Nakonec si však založil konkurenční společnost a začal vydělávat první veliké peníze.

Roku 1859 byla v Pensylvánii nalezena ropa – Rockefeller vycítil skvělou příležitost, ovšem místo těžby se zaměřil na přepravu a rafinaci. O několik let později vznikla společnost Standard Oil, která postupně skoupila konkurenci (zlikvidovat ji trvalo pouhé dva roky) a tím pádem se postupem času tato firma stala monopolem v oblasti zpracování ropy na území Ameriky. V celosvětovém měřítku Rockefeller ovládal 90 % všech zásob ropy.

Rockefeller zaměstnával statisíce lidí, byl silně věřícím baptistou, který i přes veškerou práci nezapomínal chodit do kostela a vychoval 5 dětí. Přišel s ropovody. Aby se stal nezávislým na dopravcích, začal skupovat železniční tratě i automobily. Stal se představitelem kapitalismu.

Taková obrovská moc se ovšem nikdy nikomu dlouho nelíbí, a tak se začal ozývat hlas lidu i Kongresu. Standard Oil se nakonec musela roku 1909 rozdělit na několik desítek na sobě nezávislých společností – některé známe dodnes (Mobil, Chevron). To ale ve finále Rockefellera nepotopilo, ba naopak. Ceny akcií rapidně vzrostly a Rockefellerovo bohatství se zmnohonásobilo.

Nejde však o žádné strýčka Skrblíka. John D. Rockefeller se stal filantropem (financoval více výzkumů než vláda, zakládal nadace) a dokonce založil dvě univerzity – University of Chicago a Rockefeller University. Během svého života věnoval na dobročinné účely asi 550 miliónů dolarů. Zemřel v roce 1937 ve věku 97 let.

CO ŘEKL…

„Nikdy se nebojme vzdát se dobrého pro lepší.“

„Věřím že je mojí povinností vydělávat peníze a stále víc peněz, a tyto peníze pak použít k tomu, abych činil dobro mým bližním podle mého svědomí.“

„Započala éra koncernů. Individualismus je pryč a už se nikdy nevrátí.“

„Tajemství úspěchu je dělat obvyklé věci neobvykle dobře. “

„Ten, kdo celý den pracuje, nemá čas vydělávat peníze.“

“Pokud je vaším jediným cílem být bohatý, nikdy jej nedosáhnete.”

ŽEBŘÍČEK

Pro zajímavost jsem vyhledala žebříček nejbohatších lidí světa dle časopisu Forbes. Na prvním místě se umístil Jeff Bezos (Amazon) – 112 miliard dolarů.

Bohatství Johna D. Rockefellera činilo 340 miliard dolarů. Vezměme v potaz, že v jeho době měl dolar jinou hodnotu a ceny se pohybovaly jinde než dnes. To jde, ne?

 

 

Sdílejte:
Facebook
Google+
Twitter
YouTube
Instagram

O autorovi

Kristýna Zadinová
Kristýna Zadinová
Jmenuji se Kristýna Zadinová a kdysi dávno jsem psala. Ráda a hodně. Teď se snažím k tomuto koníčku najít cestu zpět v podobě krátkých článků. Vedle toho studuji vysokou školu a snažím se malými krůčky jít za svými sny. Na prvním místě je pro mě rodina a přátelé, což jsou moje dva opěrné body.

Nezapomněli jste na něco?