NEÚSPĚCH JAKO ÚSPĚCH

NEÚSPĚCH JAKO ÚSPĚCH

Mnoho lidí bere selhání jako něco špatného. Negativní emoce, které vyvolává neúspěch snižuje lidem sebevědomí a dostávají se tak do stavu, kdy si „uvědomí“, že to nemohou zvládnout, udělat lépe, uzavřou se do sebe a raději se vzdají.

Thomas J. Watson kdysi řekl: „Chcete-li uspět, zdvojnásobte počet svých neúspěchů.“

Představte si obézního člověka, který se snaží zhubnout. Rozhodne se pro to něco udělat a začne běhat. Po prvních dvou týdnech však vidí, že nic nezhubl a v běhu se taky nikam neposunul, a tak to raději vzdá. Místo toho, aby měl dobrý pocit, že vydržel běhat 14 dní, začal o sobě pochybovat a přišli negativní emoce. Začal si myslet, že nemá na to uspět a nikdy nezhubne.

Nebo například kuřák, který se snaží přestat. Vydrží bez cigarety jeden týden, ale pak selže a zapálí si. Místo toho, aby měl radost, že vydržel celý týden bez cigarety a řekl si, že příště to vydrží déle, tak přijdou pochybnosti a začne si myslet, že ten chtíč nepřemůže, a tak možná ani nikdy s kouřením nepřestane.

To, že je selhání něco špatného nás od nepaměti učí kultura, ve které žijeme. Když student dostane špatnou známku, tak je vystaven negativnímu tlaku a posměchům ve třídě a doma se ještě může těšit na to, že mu rodiče vynadají. Člověka, který selhal nebo neuspěl, dokonce lidé obvykle vnímají tak, že se mu stalo něco špatného.

Je velice důležité, naučit se vnímat neúspěch i z opačného hlediska. Úspěšní lidé selhávají daleko častěji než lidé neúspěšní. Můžeme neúspěch chápat jako nutnou součást cesty za budoucím úspěchem.

Když se nám něco nepodaří a my selžeme, tak se dostáváme do takzvané oblasti učení. Do stavu, kdy se náš mozek efektivně učí nové věci, které bychom se jinak nenaučili. Díky tomu, že jsme selhali a poučili se, zvyšujeme svoje šance, že stejnou situaci zvládneme v budoucnu lépe! Je tedy důležité si uvědomovat, že neúspěchy, ze kterých se můžeme poučit nás vedou k většímu úspěchu a měli bychom se ideálně na ně občas i těšit.

Vyplatí se vám proto smířit se s tím, že na cestě za vašimi cíli a naplňováním vaší vize jsou a budou selhání. Musíme se je naučit překonávat a vyhnout se negativním pocitům. Díky selhání se učíme novým dovednostem. Je dobré vždy udělat maximum a neřešit tolik výsledek.

Sdílejte:
Facebook
Google+
Twitter
YouTube
Instagram

O autorovi

Karel Šimek
Karel Šimek
Zakladatel Člověka bez hranic. Nadšenec do cestování, adrenalinových sportů, osobního rozvoje a online podnikání s láskou k affiliate marketingu. Mým cílem je motivovat a inspirovat lidi, ukázat jim, že všechno je možné, pokud si jdete houževnatě za svým.

Nezapomněli jste na něco?